Jachting na maximum

Směr,kterým se rozhodl ubírat náš klub je orientace juniorů na námořní jachting, pod názvem jachting na maximum. Po získání zkušeností v okruhovém jachtingu u nás a v zahraničí ve třídě OPTIMIST jsme se rozhodli ubírat zcela jiným směrem,než je současný trend u nás. Pro získání zkušeností a dosažení závodních úspěchů je nutné trénovat v zahraničí,kde především v Itálii a Francii jsou ideální jachtařské lokality.Je to způsob,jak úspěšně obstát v zahraniční konkurenci a to z důvodu,že u nás bohužel nemáme optimální podmínky pro provozování jachtingu na vrcholové úrovni. Vzhledem ke skutečnosti,že se v současné době velice rychle rozvíjí nové lodní třídy je těžké se orientovat,která ze současných a nebo nových lodních tříd získá nominaci na olympijské hry a tudíž, na kterou lodní třídu zaměřit tréninkový plán mladých jachtařů. Zaujala nás myšlenka,kterou realizují např.David Křížek nebo Milan Koláček.Jedná se o jachting na světové úrovni,který přináší něco nového, jde především o velice jedinečné akce.

V této souvislosti jsme vybrali lodní třídu Seascape 18,která je zmenšenou formou těch nejvýkonnějších plachetnic v kategorii Mini-trans,ve které právě jmenovaní jachtaři slaví úspěchy. Tato plachetnice získala ocenění v kategorii sportovních plachetnic – loď roku 2010. Pro tuto lodní třídu jsme založili u nás Asociaci lodní třídy Seascape 18,pod kterou právě mladí závodníci jsou sdružováni.

Naším záměrem je vytvořit posádku jedné až dvou lodí,které se budou účasnit evropského poháru této třídy a postupně se připravovat na jachtařské akce ,které by měli být svým způsobem ojedinělé a měli by napomáhat k propagaci tohoto sportu u naší mládeže. Právě z tohoto důvodu jsou posádky sestavovány z juniorů ve věku 13 – 18 let,aby mohli být příkladem naší mladé generaci. Patronem těchto juniorů je právě David Křížek,který bude předávat své zkušenosti další generaci jachtařů.

Tento náš záměr je u nás zcela jedinečný a naším cílem je jeho realizace v období příštích 3 let. V této souvislosti bychom uvítali spolupráci s obchodním partnerem,který by pomohl formou finančních prostředků podpořit uvedený projekt a současně by pro něho mělo význam spojit svůj marketinkový záměr s tímto jedinečným sportem prezentovaným,jak u nás,tak v dalších evropských státech.

Směr, kterým jsme se vydali …

V jachtingu se můžete rozhodnout, které z jeho odvětví vám bude nejvíce vyhovovat a to, jak z hlediska fyzických dispozic, časových a finančních možností a hlavně co vás nejvíce baví a o čem sníte.    Mám tak na mysli rekreační jachting, jak okruhový, tak námořní nebo je vaší metou účast na olympiádě a pak ta, kterou jsme si zvolili my, což je svět závodního námořního jachtingu. Obdivuji všechny jachtaře, kteří v závodech, jako je Vendé Glóbe, Trans Jacques Vabre, Mini Transat a další,  musí dlouhodobě bojovat se svou vlastní vůlí, soupeři a oceánem. Mezi těmito jachtaři vzniká velké přátelství a rivalové jsou pouze při vlastním závodě a to ještě někteří obětují svůj vlastní úspěch případné pomoci v nouzi svému kamarádovi. Velice rádi bychom se alespoň trochu k nim přiblížily a rozšířili tak sporadické řady našich jachtařů, kteří plují tímto směrem, jako je  David Křížek, Milan Koláček,  Milan Hájek a …

sous_le_vent_comp-

Na začátku naší cesty byl tradiční Optík, který byl  pokřtěn jménem Black Pearl, podle vzoru kreativního námořníka Jacka Sparrowa. Druhým krokem na cestě do světa námořního jachtingu je náš Seascape 18 ( My life),  který je malým bratrem lodí tř. Mini Transat a splňuje všechny podmínky pro trénink a přípravu na přestup do kategorie plnohodnotných závodních speciálů. Pro ten třetí krok jsme si vybrali třídu 950, která je již ostrou verzí námořních závoďáků. V současné chvíli se těšíme na první testovací jízdu s Akilárií 950. Na vodě bychom  byli rádi s vlastní lodí v roce 2015.

Pro samotný vstup do tohoto světa závodního námořního jachtingu budeme vybírat z kalendáře regat třídy Class 950 pro rok 2016, kde se jezdí takové regaty, jako je například  ROLEX SEA RACE MIDDEL, 900 NAUTICAL SAINT TROPEZ, POMPEJE 950 CHALLENGE YCI a další.

DCIM100GOPRO

V letošním roce začíná koordinovaná příprava juniorského závodního týmu, který je složen ze členů našeho klubu a pro odbornou spolupráci jsme přizvali právě Davida Křížka a  Milana Hájka. Věříme, že se nám podaří rozšířit, jak závodní tým, tak organizační tým ještě o další členy. Dále v této souvislosti budeme  pokračovat v osvědčené spolupráci s firmou Sailing centrum, Pro Yachting a Yacht sport Starý.

Letos se s námi můžete potkat již tradičně na Lago di Garda, v La Rochelle, na Bärwaldersse a také samozřejmě u nás doma na Lipně.

Bez komentářů

Leave a Reply